Emmy Awards: nominations in major categories

(AFP) – Here is the list of nominations in the main categories for the 73 th edition of the Emmys, which will be awarded Sunday night in Los Angeles.

– Best Drama Series –

“The Bridgertons Chronicle”

“Lovecraft Country”

“Pose”

“The Boys”

“The Crown”

“The Handmaid’s Tale”

“The Mandalorian”

“This Is Us “

– Best comedy –

” Emily in Paris “

“Ted Lasso”

“black-ish”

“Cobra Kai”

“Hacks”

“PEN 15”

” The Flight Attendant “

” The Kominsky Method “

– Best Actor in a Drama Series –

Regé-Jean Page, “La Chronique des Bridgerton”

Jonathan Majors, “Lovecraft Country”

Matthew Rhys, “Perry Mason”

Billy Porter, “Pose”

Josh O’Connor, “The Crown”

Sterling K. Brown, “This Is Us”

– Best Actress in a Drama Series –

Uzo Aduba, “In Analysis”

Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”

Mj Rodriguez , “Pose”

Olivia Colman, “The Crown”

Emma Corrin, “The Crown”

Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”

– Best Actor in a Series, Comedy –

Anthony Anderson, “black-ish”

Michael Douglas, “The Kominsky Method”

William H. Macy, “Shameless “

Jason Sudeikis,” Ted Lasso “

Kenan Thompson,” Kenan “

– Best Actress in a Series, Comedy –

Aidy Bryant, “Shrill”

Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”

Allison Janney, “Mom”

Tracee Ellis Ross, “black-ish”

Jean Smart, “Hacks”

– Best Supporting Actor in a Drama Series –

Giancarlo Esposito , “The Mandalorian”

OT Fagbenle, “The Handmaid’s Tale”

Max Minghella, “The Handmaid’s Tale”

Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale”

John Lithgow, “Perry Mason”

Tobias Menzies, “The Crown”

Chris Sullivan, “This Is Us”

Michael K. Williams, “Lovecraft Country”

– Best Supporting Actress in a Drama Series –

Gillian Anderson, “The Crown”

Helena Bonham Carter, “The Crown”

Emerald Fennell, “The Crown”

Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale”

Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”

Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”

Samira Wiley, ” The Handmaid’s Tale “

Aunjanue Ellis,” Lovecraft Country “

– Best Supporting Actor in a Series, Comedy –

Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”

Brett Goldstein, “Ted Lasso”

Brendan Hunt, “Ted Lasso”

Ni ck Mohammed, “Ted Lasso”

Jeremy Swift, “Ted Lasso”

Paul Reiser, “The Kominsky Method”

Kenan Thompson, “Saturday Night Live”

Bowen Yang, “Saturday Night Live”

– Best Supporting Actress in a Series, Comedy –

Aidy Bryant, “Saturday Night Live”

Kate McKinnon, “Saturday Night Live”

Cecily Strong, “Saturday Night Live”

Hannah Einbinder, “Hacks”

Rosie Perez, “The Flight Attendant”

Juno Temple, “Ted Lasso”

Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

– Best mini-series –

“I May Destroy You”

“Mare Of Easttown”

“The Lady’s Game”

“The Underground Railroad”

“WandaVision”

– Best Actor in a Miniseries or TV Movie –

Paul Bettany, “WandaVision”

Hugh Grant, “The Undoing”

Ewan McGregor, “Halston”

Lin- Manuel Miranda, “Hamilton”

Leslie Odom, Jr., “Hamilton”

– Best Actress in a Mini -series or TV movie –

Michaela Coel, “I May Destroy You”

Cynthia Erivo, “Genius: Aretha “

Elizabeth Olsen,” WandaVision “

Anya Taylor-Joy,” The Lady’s Game “

Kate Winslet, “Mare of Easttown”

– Most nominated shows and series –

“The Crown” – 24

“The Mandalorian” – 24

“WandaVision” – 23

“The Handmaid’s Tale” – 21

“Saturday Night Live” – ​​21

” Ted Lasso “- 20

” Lovecraft Country “- 18

“The queen’s game” – 18

Back to top button